Analiza biznesu Amway

Witamy poszukiwaczy informacji o firmie Amway! Na tej stronie przedstawiamy praktyczną analizę biznesu i realistyczny ogląd modelu biznesowego firmy Amway. Jeśli postrzegasz Amway jako sposób zarobienia pieniędzy, zechcesz pewnie poświecić troche czasu, by zrozumieć, jak ten biznes działa. Ta strona ma za zadanie obudzić twoją ciekawość, chęć zadawania pytań, abyś mógł podjąć decyzję jako osoba dobrze poinformowana.
Każdy, kto zaczyna biznes powinien sporządzić biznes plan. Sporządź listę konkurencyjnych wad i zalet biznesu. Jeśli powiedziano ci, że zaoszczędzisz pieniądze kupując produkty firmy Amway, powinieneś porównać ich ceny z cenami produktów, których używasz obecnie. Sam wypróbuj produkty. Zbadaj zasady obowiązujące w biznesie i to, w jaki sposób wypłacane są bonusy. Policz, ile pieniędzy ty i twoi znajomi faktycznie mogą zarobić za czas poświęcony na robienie biznesu. Przyjrzyj się organizacjom motywacyjnym i poznaj różne sposoby robienia przez nie biznesu. Powinieneś zrobić badania na temat biznesu w który masz wejść. Zaryzykujesz nie tylko swój czas i pieniądze, ale również czas i pieniądze twoich przyjaciół. Nie narażaj swojej reputacji na szwank z powodu niedokładnego czy niewystarczającego zbadania biznesu.

Analiza wyników biznesu Amway

Amway to firma marketingu sieciowego, należąca do Alticor Corporation z siedzibą w USA. Amway North zmienił nazwę na Quixtar, z powodu zmiany sposobu zamawiania produktów przez Internet oraz z powodu złej reputacji, jaką miała w USA nazwa Amway.

Amway rośnie szybko na nowych, nienasyconych rynkach, takich jak Korea czy Chiny. Jednak Chiny nie zezwalają już firmie Amway na wypłacanie prowizji zgodnie z klasycznym dla firmy Amway schematem piramidy. Napisz do firmy Amway w twoim kraju z prośbą o historię sprzedaży i zobacz, czy udzielą ci tych prostych informacji.

Zbadaj trendy i spróbuj zrozumieć, co rynek ma do powiedzenia na temat tego biznesu. Przyjrzyj się wzrostowi liczby nowych najlepszych dystrybutorów na twom rynku, aby zobaczyć, czy szansa rośnie, czy maleje. Niestety dla ciekawych, firma Amway publikuje bardzo niewiele danych, z których można by skorzystać, by oszacować szanse.

Analiza Biznesu

Amway płaci swoim niezależnym dystrybutorom prowizje od sprzedaży produktów firmy Amway zgodnie ze schematem piramidy. Dystrybutorzy mogą werbować innych ludzi i wypracowywać wyższe prowizje, gdy połączą sprzedaż produktów z rekrutacją nowych członków.

Aby zachęcić uczestników w USA wiele grup uczy swoich potencjalnych członków zmiany zwyczajów zakupowych i nabywania produktów o wartości około $200-$250 od własnej firmy.

Niektóre grupy sprzedają swoim dystrybutorom kasety motywacyjne i udział w seminariach. Niczym niezwykłym nie jest, że niektórzy dystrybutorzy wydają wiecej pieniędzy na kasety motywacyjne, udział w seminariach i inne wydatki, niż przynosi im sprzedaż produktów. Również niczym niezwykłym nie jest, że najlepsi dystrybutorzy zarabiają więcej pieniędzy na sprzedaży kaset czy seminariów, niż sprzedaży produktów firmy Amway. Popularną praktyką organizacji motywacyjnych w USA jest przenoszenie się na nowe rynki tylko po to, by sprzedawać więcej przynoszących zysk kaset i systemów seminaryjnych. Wiele pozwów dotyczących interesu związanego z kasetami i seminariami dostarcza wystarczających dowodów na to, że wystawny styl życia wielu Diamentów zawdziecza zyskom ze sprzedaży kaset i seminariów.

Dystrybutorom z Ameryki Północnej płacono przeciętnie 28% wartości sprzedaży. Każdy dystrybutor kupujący towary o wartości 200$ w miesiącu wygenerowałby jedynie 675$ prowizji, pomimo możliwych rocznych wydatków rzędu 2000$ lub więcej. Sprzedaż generowana przez sto takich dwustudolarowych firm wygenerowałaby w sumie prowizję roczną o wartoście 67.500$. To byłby poziom sprzedaży Dystrybutorów Platynowych. Po zapłaceniu uplinowi pozostaje około 48.500$ dla osób w grupie platynowej.

Jeśli jedynie 10% dystrybutorów w grupie platynowej aktywnie promowało biznes i wydało, skromnie licząc około 2.000$ rocznie na kasety motywacyjne, seminaria i inne wydatki, wówczas każdy aktywny biznes miałby średni zysk netto w wysokości tylko 2.850$ rocznie. To oznacza, że pozostałe 90% nie zarobiło nic. Jeśli ci dystrybutorzy to małżeństwa poświecające biznesowi jedynie 7 godzin tygodniowo, stawka prowizji wyniosłaby netto jedynie 4$ za godzinę. Minimalna stawka za godzinę pracy w USA to ponad 5$. Niska produktywność sprzedaży na dystrybutora jest główną przyczyną tego, że przychody amerykańskich dystrybutorów są tak niskie. Średni przychód dystrybutora można zwiększyć jedynie zwiększając sprzedaż osobistą produktów, nie dzięki werbowaniu nowych członków.

W 1999 roku średni dochód brutto aktywnego dystrybutora firmy Amway wyniósł 1056$ rocznie.
Amway Corporation North America

Czy Amway to lepszy sposób na dystrybucję towarów?
Marketing sieciowy jest najbardziej skoncentrowanym i najskuteczniejszym sposobem sprzedaży, na jaki kiedykolwiek trafisz

Kaseta podwójnego Diamentu Greg_Duncan tape: "EDC Attitude" RP419

Ci na tyle ciekawi, by przyjrzeć się ilości czasu poświęconego na promocję biznesu zobaczą, że jest straszliwie nieskuteczny jeśli chodzi o dystrybucję produktów. Wiekszości swych uczestników przynosi bardzo niewiele pieniędzy. Jedynie kilku dystrybutorów zarabia pieniądze.

Gracze na loterii akceptują znikome szanse i chętnie ryzykują stale niewielkie kwoty w zamian za odległą szansę trafienia głównej wygranej. Loterie zarabiają pieniądze wykorzystując gotowość graczy do ignorowania małych szans na wygraną. Na przeciwwadze małych strat ponoszonych przez większość loterie umieszczają dużą nagrodę, którą wygra jedna czy dwie osoby. Firmy zajmujące się marketingiem sieciowym, takie jak Amway, stosują tę samą zasadę przy ustanawianiu swego systemu płatności, wykorzystując fakt, że niektórzy ludzie będą pracować za bardzo niskie stawki w nadziei zarobienia wielkiej fortuny.

Z powodu niskiej produktywności sprzedaży każdego dystrybutora firma Amway Corporation nie mogłaby sobie pozwolić nawet na płacenie stawek minimalnych za nieskuteczny sposób, w jaki dystrybutorzy promują produkty firmy Amway. Dystrybutorzy chetnie sprzedają swój czas za bardzo niskie stawki, aby móc uczestniczyć w tej legalnej piramidzie. Piramidę finansują częściowo dystrybutorzy, którym sugeruje się używanie drogich produktów firmy. Sam porównaj sobie ceny.

""Aby znaleźć równie ciężko pracujących ludzi za równie małe wynagrodzenie, jak ludzie pracujący dla firmy Amway, należy szukać poza światem biznesu - w religii i polityce. Forbes Magazine 9, grudnia 1991 r.

Nowi dystrybutorzy wkrótce się przekonują, że bez sprzedawania produktów ich zyski będą bardzo małe. Wiele organizacji motywacyjnych firmy Amway w Ameryce Północnej uczy swoich downline'ów, aby nie przejmowali się sprzedażą i po prostu kupowali więcej z własnych działalności, aby zwiekszać wielkość sprzedaży. Może tak się dziać ponieważ oni nie wierzą, że sprzedaż będzie można zwiększyć, albo też że ceny są na tyle konkurencyjne, by ryzykować czas usiłując sprzedawać ilości detaliczne. Ponieważ klienci detaliczni nie kupują bardzo zyskownych kaset ani seminariów, bardziej korzystne jest dla Diamentów i Szmaragdów, aby kłaść nacisk na rekrutację nowych członków zamiast na pozyskiwanie nabywców.

"Rekruci przechodzą pranie mózgu, aby wydawali fortunę na produkty uboczne podczas używania produktów firmy Amway". "Albo stracą wszystko, albo zaczną zarabiać zachęcając wystarczającą liczbę osób do robienia tego smego."
Don_Gregory dawniej autor przemówień dla współzałożyciela firmy Amway Jay'a_Van_Andela Forbes Magazine 25 marca 1985 r.

Na czym naprawdę polega ten biznes?

Bez wątpienia dystrybutorzy uczą się cennych umiejętnosci interpersonalnych. Wielu ludzi lubi spotykać się z podobnymi do siebie, pozytywnie nastawionymi do świata osobami. Wierzę, że firma istnieje od ponad 40 lat dzięki temu, że system motywacyjny daje edukację, inspirację i nadzieję ciągle zmieniającej sie rzeszy dystrybutorów, a nie dzięki wspaniałym zasadom prowadzenia interesów. Eksperci zajmujący się sektami wierzą, że ta firma to faktycznie ekonomiczna sekta.

"Wiesz, o co naprawdę w tym chodzi? Tak naprawdę w tym biznesie chodzi o... o nadzieję."
Kaseta Dystrybutora Diamentowego - Randy'ego_Haugena: "To jest Amway" DBR 932

W tym biznesie tak naprawdę chodzi o sprzedawanie motywacji, nadziei i pracy nad sobą. Nie chodzi o efektywną dystrybucję produktów. Szansa w biznesie Amway do dla wielu ludzi tylko przykrywka do znajdowania klientów na znacznie bardziej zyskowne kasety i seminaria motywacyjne. Niektórzy dystrybutorzy wykorzystują ten biznes do szerzenia Chrześcijaństwa. Większość dystrybutorów diamentowych nie mogłaby pozwolić sobie na tak intensywne promowanie biznesu, gdyby nie znaczne zyski, króte generują dla nich "systemy". Dystrybutorzy diamentowi nie mogliby pozwolić sobie na tak wystawny styl życia bez zysków od mas kupujących ich kasety i seminaria. Dystrybutor szmaragdowy Jeff Probst (English) na swojej stronie publikuje wielkości zysków ze sprzedaży kaset i seminariów.

Crown Ambassador Yager "Większość z was nie robi nawet połowy biznesu z kasetami, który moglibyście robić"

"Przyjaciele i krewni mówili mi, że jeśli w to wejdę, skończę z garażem pełnym mydła.. Zamiast tego mam garaż pełny kaset motywacyjnych!!!" Dystrybutor Amway'a

Przeprowadź własne badania

Zadawaj wiele pytań i patrz, czy udzielają ci odpowiedzi. Napisz do siedziby firmy Amway w twoim kraju i zobacz, czy są gotowi udzielać ci odpowiedzi na pytania. W większości przypadków nie będziesz w stanie uzyskać żadnych statystyk dotyczących Amway'a w twoim kraju. Jeśli powiedziano ci coś, co brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, zweryfikuj to kontaktując się z Amway'em w twoim kraju. Patrz, czy promują produkty i sprzedaż produktów, czy raczej korzystają z biznesu żeby promować sprzedaż kaset i seminariów.
Niemal 50% dystrybutorów w USA rezygnuje co roku. To mogłoby sugerować, że potencjalnym dystrybutorom nie przedstawia się wszystkich informacji potrzebnych do podejmowania decyzji biznesowych, zanim się zapiszą. Wiele osób otrzymało informacje przesadzone lub zniekształcone. Wiele osób rezygnuje, bo czują, że zostali oszukani. Wiele osób miało niewłaściwe pojęcie na temat kosztów produktów, poziomów przychodów czy ilości rzeczywiście poświęcanego czasu i pieniedzy niezbędnych do prowadzenia biznesu. Są ludzie, którzy uwielbiają ten biznes. Jest też znacznie więcej tych, którzy z różnych powodów odeszli. Z różnych powodów jakość produktów i ceny nie były wystarczającymi powodami, by większość z nich pozostała choćby klientami.
Są dwie grupy ludzi, którzy zarabiają na tym biznesie. Jedna grupa to ta, która prowadzi wielką sprzedaż detaliczną. Druga grupa to tych kilka ładnie mówiących osób, które potrafią werbować do biznesu nowych ludzi szybciej, niż inni odchodzą. W tej grupie będą ci, którzy większość zysków mają dzięki sprzedaży kaset i seminariów dystrubutorom.

Chcesz pomóc przy tłumaczeniu tej strony na inne języki?
Czy możesz pomóc poprawić obecne tłumaczenia?
Znam jedynie niemiecki i angielski. napisz do mnie!